Ostrov Korfu

Korfu obecně

Mezi turisty oblíbený a často vyhledávaný ostrov Korfu leží v Jónském moři západně od řecké pevniny. Severovýchodním směrem na dohled od něj leží Albánie. Díky svém nádherné přírodě a bujné vegetaci bývá někdy nazýván jako Věčně zelený ostrov nebo též Smaragd Středomoří. Podle mnohých znalců Řecka jde v případě Korfu o jeden z nejhezčích řeckých ostrovů vůbec. Podle dávných mýtů se na něm cestou zpět na rodný ostrov Ithaka zastavil již slavný antický hrdina Odysseus.

Oblíbené místo císařovny Sissi

Jedinečnost této části Řecka potvrzuje i skutečnost, že zdejší průzračně čisté moře, ukryté malé pláže, na nichž si mohou jejich návštěvníci užívat po celý den soukromí, krásná příroda a drsná pohoří učarovaly v již v předminulém století rakouské císařovny Sissi. Ta si tady nechala dokonce postavit své letní sídlo, dnes hojně navštěvovaný zámeček Achilleon.

Základní fakta o ostrově

Ostrov Korfu má rozlohu téměř 600 kilometrů čtverečních. Na délku měří necelých 70 kilometrů. Jeho nepravidelný tvar pak způsobuje, že šířka se pohybuje od 30 kilometrů v nejširším místě až po něco málo přes 3 kilometry v místě nejužším. Korfu je domovem pro více než 100 tisíc trvalé žijících obyvatel.

Hlavní město Kerkyra

Hlavním městem je Kerkyra, v níž žije necelých 40 tisíc stálých obyvatel. Ve Kerkyře se nalézá i mezinárodní letiště, které obsluhuje celý ostrov, a také přístav. V něm přistávají jak osobní, tak také nákladní lodě. Přístav Kerkyra též slouží jako kotviště pro soukromé jachty, na nichž na Korfu připlouvají prožít svou letní dovolenou movitější klienti. Dominantou přístavu je stará benátská pevnost. Ta byla vybudována na skalisku nad přístavem, aby jej chránila před nájezdy vetřelců zvenčí.

Proč na dovolenou právě na Korfu?

Strávit dovolenou na Korfu přilétají zejména během hlavní letní sezony jak turisté, kteří mají rádi soukromí a klid a na ostrov si přijeli odpočinout od všedních pracovních dní, tak také milovníci zábavy a nočního života. Ostrov totiž nabízí každému něco. Stranou hlavního turistického ruchu ležící vesničky jsou ideálním místem pro prožití dovolené všech turistů, kteří preferuji klid a pohodu. Naopak rušná a pulzující letoviska, plná nejrůznějších barů, nočních klubů, diskoték a dalších zábavních podniků, pak budou ideálním místem pro prožití letní dovolené u moře zejména pro mladší ročníky a také turisty, kteří se rádi baví a mají v oblibě společnost. Po ostrově se dá samozřejmě i cestovat a poznávat jeho zákoutí.

Některá z letovisek na Korfu

Dassia

Jedním z největších a také nejrušnějších prázdninových středisek na ostrově Korfu je Dassia na jeho východním pobřeží. Toto letovisko se západem slunce rozhodně neusíná. S přicházejícím večerem tady otvírá řada barů, nočních klubů, restaurací, tradičních taveren, diskoték a dalších podniků, které se postarají o to, aby zábava s přicházející nocí rozhodně neskončila. Zdejší pláže jsou dobře turisticky vybavené. Je možné si tady zapůjčit plážová lehátka či slunečníky. Aktivní jedinci pak bezpochyby ocení možnost vyzkoušet si nejrůznější vodní a plážové sporty.

Barbati

Jen několik kilometrů od rušné Dassie se nalézá Barbati. To se svým sousedem sdílí většinu charakteristik. Jde také o poměrně rušné letovisko, které je zejména během hlavní turistické sezóny na Korfu dosti vytížené. Barbati se rozkládá na úpatí pohoří Pantokrator. Zdejší chloubou je nádherná oblázková pláž s názvem Golden Beach. I tady je možné po západu slunce navštívit nejrůznější noční kluby a zábavní podniky. V nich je možné užívat si dovolené až do pozdních ranních hodin. Aktivní jedinci pak mají možnost věnovat se na zdejších plážích různým plážovým a vodním sportům.

Paleokastritsa

Naopak těm klidnějším letoviskům Korfu patří například Paleokastritsa v západní části ostrova. Ke koupání tady slouží hned několik menších oblázkových pláží. Toto letovisko je vhodné zejména pro milovníky šnorchlování a potápění. Absence písku na mořském dně totiž znamená, že zde voda není nikdy zakalená. Je až neuvěřitelně průzračná a čistá. V letovisku se nachází je několik nočních zábavních podniků, které však poklidnou atmosféru tohoto prázdninového střediska nijak nenarušují.

Ermones

Na západním pobřeží Korfu se nalézá prázdninové středisko Ermones. To bylo vybudováno v poklidném zálivu uprostřed hor. Většina hotelů byla postavena u písčito - oblázkové pláže a kromě několika obchodů a tradičních taveren tady není nic, co by klid této vesničky jakkoliv narušovalo. Protože je středisko situováno povětšinou na svazích, zvedající se od pláže, má většina turistů ze svých pokojů krásný výhled nejenom na Ermones, ale i na přilehlé moře. Na Korfu do Ermones míří často i milovníci golfu, neboť v blízkosti se nachází 18 jamkové hřiště, kde se budou moci věnovat své oblíbené hře i na dovolené.

Liapades

K dalším, vesměs poklidným, letoviskům patří i Liapades. To leží u známé pláže Liapades Beach v poklidné části ostrova Korfu. Tady se nachází jen několik málo obchůdků a pár barů. Jinak jde ale o klidnou vesničku. Romantické procházky v křivolakých uličkách pak určitě přivítají romanticky založení turisté, kteří se rádi procházejí při západu slunce. A právě v Liapades se dá zapůjčit i motorová loď a dá se vydat na vlastní pěst na průzkum pobřeží ostrova Korfu.