Albena

Tradiční destinace

Bulharsko je mezi českými turisty tradiční destinací pro dovolenou u moře již dlouhá desetiletí. Ve druhé polovině minulého století se cestovaly nejrůznějšími způsoby dopravy desetitisíce turistů z celého východního bloku. V poslední dekádě 20. století ovšem zájem o Bulharsko poněkud opadl. V posledních letech však prožívají bulharská letoviska na pobřeží Černého moře renesanci. Prohřátá voda v moři, zajímavá a poutavá příroda, řada památek, dnes už i kvalitní ubytovací zařízení a především výhodné ceny lákají do přímořských letovisek v Bulharsku každým rokem stále více Čechů.

Léta oblíbené letovisko

Již v minulosti patřily k nejvyhledávanějším letoviskům v Bulharsku Slunečné pobřeží, Zlaté Písky, Primorsko, Obzor anebo Albena. A právě Albena se veze na vlně popularity i v současnosti. Patří k nejoblíbenějším destinacím v Bulharsku a nejvíce to tu žije během období hlavních školních prázdnin. Většina bulharských letovisek prošla za posledních několik desetiletí zásadní přestavbou a rekonstrukcí. A Albena není v tomto případě výjimkou. V současnosti se mohou turisté nejen v oblasti městečka Albena, ale i dalších letoviscích na pobřeží Černého moře, ubytovávat buď v moderně zrekonstruovaných hotelových komplexech nebo v příjemných apartmánech, penzionech či ubytování v soukromí. Albena je charakteristická svými pyramidovými hotely, které zde byly stavěny s důrazem na maximální pohodlí svých hostů.

Přímo u pláže

Albena a hlavně nejznámější hotely jsou zasazeny v množství zeleně přímo u pláže. Celé letovisko tak působí velmi svěžím dojmem. Do oblasti Albena tak v současnosti směřují nejen na rodiny s malými dětmi kvůli zdejší dlouhé písečné pláži s mírným vstupem do moře, ale i aktivní jedinci. Oblast je totiž vyhlášená coby centrum nejrůznějších nejen plážových a vodních sportů. Spoustu zábavy si tady turisté užijí nejen na plážích, ale i ve vnitrozemí. Okolí městečka Albena je vyhlášené místo mezi milovníky cyklistiky. Hráči golfu tu zase budou moci trávit čas na místním golfovém hřišti.

Doprava

Turisté z České republiky nejčastěji cestují do oblasti Albena letecky. Nejbližší mezinárodní letiště se nachází v blízkém přístavním městě Varna. Let do Varny z Prahy trvá necelé dvě hodiny a Albena je od Varny vzdálená necelých 30 kilometrů. Transfer z letiště do Albeny tak obvykle trvá asi tři čtvrtě hodiny.

Klima

Nejen Albena, ale i další letoviska na bulharském pobřeží Černého moře, leží ve středomořském klimatickém pásu. A podobně jako v České republice, i tady jsou nejteplejšími měsíci v roce červenec a srpen. Průměrná teplota vzduchu se tu v tomto období pohybuje kolem 30 stupňů Celsia. Příjemně vyhřátá je také voda v moři, jejíž teplota se v létě může blížit i k 28 stupňům. Turisté, kteří nesnáší dobře příliš vysoké teploty, mohou letovisko Albena navštívit již na začátku června a koupat se tu dá až do října.

Pláž

Albena samotná leží nedaleko severního okraje známého bulharského prázdninového střediska Zlaté Písky. Hlavní pláž má na délku úctyhodných 7 kilometrů a patří mezi vůbec nejhezčí pláže v celém Bulharsku. Její povrch je tvořen jemným zlatavým pískem a protože se do vod Černého moře skláním pozvolna, bezpečně se tady mohou koupat jak méně zdatní plavci, tak i malé děti.

Lázně

Málokdo ví, že Albena je též lázeňským místem. Nedaleko od zdejších pláží si tak návštěvníci tohoto městečka mohou užívat blahodárných účinků minerálních pramenů. Oblíbenou činností s blížícím se západem slunce je pak mezi návštěvníky letoviska procházka po zdejších lázeňských kolonádách.

Výlety

I když je Albena příjemným a milým letoviskem, byla by škoda strávit celý čas dovolené pouze na jednom místě. Středisko je totiž ideálním výchozím místem pro výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí. Nejčastěji se turisté se zájmem o starověkou architekturu vydávají do nedalekého města Kraněvo. V něm je možné si prohlédnout zbytky starořímské pevnosti. Středověký hrad s neobvyklým pětiúhelníkové půdorysem je pak k vidění v Obořišti. Nejmenší návštěvníci Albeny pak určitě místo výletů po pro ně nezajímavých památkách ocení možnost navštívit místní delfinárium, kde je pro ně pravidelně pořádáno zajímavé představení.

Gastronomie

Příznivé ceny nejen v oblasti Albena, ale v celém Bulharsku, pak otevírají prostor pro ochutnání zdejší kuchyně. Bulharská gastronomie si nese z minulosti dědictví řecké a turecké kuchyně a tak si tady turisté mohou dát ve stánku třeba kebab nebo musaku. Bulharská kuchyně pak vyniká množstvím zeleniny, takže během horkého léta přijdou tato lehká a výživná jídla určitě vhod.