Gran Canaria, Kanárské ostrovy

Ostrov Gran Canaria

Gran Canaria je třetím největším ostrovem Kanárského souostroví, ležící ve vodách Atlantského oceánu jen asi 200 kilometrů západním směrem od pobřeží Západní Sahary. Jako jediný z ostrovů v celém souostroví má kruhový tvar, který je pouze v jeho severovýchodní části narušen výběžkem La Isleta. Na něm byl vybudován přístav hlavního města Las Palmas.

Geografie Gran Canarie

Nejvyšším bodem Gran Canarie je hora Pico de las Nieves. Ta se zhruba uprostřed ostrova šplhá do nadmořské výšky 1.949 metrů. Právě toto horské pásmo rozděluje celý ostrov na dvě klimaticky naprosto rozdílné zóny. Jižním směrem od Pico de las Nieves se krajina podobá spíše pouštním zemím. Naopak severní část, která využívá vodu ze srážek zachycených horami, je zelenější a daleko úrodnější než jih ostrova Gran Canaria.

Pláže Gran Canarie

Hlavním důvodem k cestě na ostrov Gran Canaria jsou však pro většinu turistů, přilétajících do zdejších letovisek strávit dovolenou nebo jen krátkodobý pobyt, zdejší pláže. Podél pobřeží Atlantiku příroda na Gran Canarii krásnými místy, kde se mohou návštěvníci ostrova koupat, skutečně nešetřila. Gran Canaria se může pochlubit více než 150 různými plážemi! Některé z nich jsou velmi podobné saharský dunám, některé se podobají sněhobílým plážím v Karibiku. Stejně tak je to tady možné najít tmavé pláže, které zbarvil vulkanický písek.

Ostrovy věčného jara

Díky celoročně příjemnému počasí se ostrovům přezdívá ostrovy věčného jara. Turisté tady tak mohou trávit dovolenou nejenom lenošením na plážích a koupáním se v čistých vodách Atlantského oceánu, ale také aktivně. Vzhledem k příznivým teplotám je na ostrově oblíbený například golf. Hráči této hry se mohou těšit hned na 9 golfových hřišť, které byly na ostrově vybudovány. K dalším oblíbeným sportům patří kupříkladu pěší turistika, tenis a v neposlední řadě i nejrůznější vodní a plážové sporty.

Letovisko Maspalomas

K nejčastěji navštěvovaným turistickým destinacím na ostrově Gran Canaria určitě patří Maspalomas. To je téměř 3 kilometry dlouhá písečná pláž v jižní části Gran Canarie, která svým vzhledem připomíná saharské duny. Písek, který tento jedinečný úkaz tvoří, sem byl skutečně z části navázat z afrického kontinentu. Dnes je tato oblast známou přírodní rezervací.

Oblast Playa del Ingles

Nedaleko od Maspalomas se nachází největší prázdninové středisko na ostrově Playa del Ingles. Letovisko je tvořeno velkým množstvím hotelů a apartmánů. Turisté tady najdou veškerou vybavenost ve formě nákupních center, restaurací, barů, nočních klubů a diskoték. Oblast Playa del Ingles je vhodná pro turisty, kteří se rádi baví a pro které dovolená znamená užívání si volného času nejen během dne, ale i po setmění. Zdejší pláž je skoro 3 kilometry dlouhá a v některých místech její šířka překonává až 100 metrů. Podél pláže byla vybudována pobřežní promenáda, která spojuje letovisko Playa del Inglés s nedalekou obcí San Agustin.

Resort San Agustin

San Agustin je v porovnání se Playou del Ingles letoviskem daleko menším a klidnějším, vhodným kupříkladu k prožití rodinné dovolené. Zdejší pláž má necelý kilometr na délku. Vzhledem ke skutečnosti, že je tvořena vulkanickým pískem, je daleko tmavší než pláže v Playa del Ingles nebo Maspalomas.

Přístav Puerto Rico

Návštěvníci ostrova též často míří do letoviska Puerto Rico. To se nachází na jihozápadním pobřeží ostrova. Turisté, kteří využijí transferu z letiště v Las Palmas, projíždí během cesty do Puerta Rica i San Agustin a Maspalomas. Puerto Rico je největším a také nejrušnějším přístavem na ostrově. K velmi oblíbeným činnostem jeho návštěvníků patří procházka po pobřežní promenádě. V samotném Puerto Ricu se nachází asi půlkilometrová pláž a také dva přístavy pro jachty a motorové čluny.

Puerto Mogan

Ještě dále za letoviskem Puerto Rico se nachází Puerto Mogan. Díky svým kanálům, kterými je městečko protkáno, se tomuto přístavu též přezdívá Kanárské Benátky. Zdejší pláž je jen asi 300 metrů dlouhá a byla uměle vytvořená člověkem. Nachází se v malém zálivu nedaleko jednoho z přístavů a nechybí na ní obvyklá turistická vybavenost ve formě toalet, převlékacích kabin, sprch a hned několika možností občerstvení.