Budva, Černá Hora

Budva je největším, a s největší pravděpodobností také nejznámějším, turistickým letoviskem na Jaderském pobřeží v Černé Hoře a na dovolenou sem přijíždí celá řada turistů nejen z České republiky. Nalézá se v několik kilometrů široké zátoce, na jejímž protějším břehu se nachází další známé černohorské letovisko Sveti Stefan. Z východu chrání Budvu před nepříznivými povětrnostními vlivy pohoří Lovćen a Paštrovići, takže podnebí v těchto místech jaderského pobřeží je velmi příjemné a dovolená strávená v některém z hotelů nebo penzionů v Budvě určitě nebude pokažená nepříznivým počasím. Dobře se tady daří středomořské a subtropické flóře a Budvanská zátoka je známá svým téměř stálým slunečným počasím.

Protože je letovisko Budva hlavním turistickým centrem celé Budvanské riviéry, nachází se v něm a v jeho okolí celá řady hotelových komplexů. Ty velmi často tvoří jakási samostatná hotelová městečka a jsou situovány v blízkosti moře, vně starého opevněného města Budva. Právě v nich tráví svou dovolenou v Černé hoře nejvíce turistů. Stará část Budvy byla kdysi postavena na malém poloostrově. Původně se jednalo o ostrov, ale v průběhu času jej nánosy nadobro spojily pevninou. Nové město Budva pak postupně vznikalo a rozrůstalo se za jeho hradbami. Ve vzdálenosti asi 1 kilometru jihovýchodním směrem od Budvy leží ostrov Svatého Mikuláše.

Většina turistů však míří do Budvy na letní dovolenou nikoliv kvůli starému městu (které ovšem určitě stojí za návštěvu), ale především kvůli zdejším vyhlášeným plážím. Opravdu jen málokterá oblast na východním pobřeží Jaderského moře se může pyšnit takovým počtem nádherných pláží jako právě Budva a její okolí. A tak se vůbec není co divit, že na Budvanské riviéře stoupá každým rokem počet pláží, které byly vyznamenány Modrou vlajkou za svou čistotu a kvalitu. Kdo se rozhodne strávit čas dovolené v Budvě, určitě nebude své volby litovat.

Chloubou Budvy je pláž Slovenska plaža, která je často chybně překládána jako Slovenská pláž místo správného Slovanská. Táhne se v širokém oblouku v délce více než půldruhého kilometru východním směrem od přístavu Budva. Její povrch tvoří malé kamínky a oblázky a jde o nejreprezentativnější pláž v celé Budvě, podél které byla postavena celá řada hotelů a dalších ubytovacích kapacit. Na dovolenou do Budvy právě do těchto míst ovšem míří poměrně dost turistů a tak se může stát, že bude pláž v některé dny v nejvyšší zájezdové sezóně trochu přeplněná. Ze staré části Budvy vede ke Slovanské pláži promenádní cesta, která pak dále pokračuje až k Bečiči na východ od města.

Další populární pláží je Mogren, která je situována jen několik desítek metrů západně od historického centra Budvy. Pláž se pyšní oceněním Modrou vlajkou a vlastně se skládá se ze dvou částí, jež jsou spojeny stezkou vytesanou ve skále. Její celková délka se pohybuje okolo 400 metrů a povrch je tvořen hrubým pískem. Na jejím okraji jsou zříceniny starého letohrádku a je pojmenována podle italského mořeplavce Mogriniho, který se tady údajně zachránil při ztroskotání.

Do trojky největších pláží celé Černé Hory náleží i zdejší pláž Jaz, která přímo navazuje na již zmiňovanou pláž Mogren. Na délku měří více než kilometr a povrch tvoří částečně oblázky a částečně písek. Právě na Jaz míří během dovolené v Budvě také příznivci naturismu, neboť jedna část Jazu slouží pro rekreaci vyznavačů tohoto životního stylu.

Mezi Budvou a nedalekým letoviskem Bečiči se nachází pláž Guvance, která je ale daleko známější pod jménem Mala plaža. Je sice jen necelých 100 metrů dlouhá, avšak je tvořena jemným pískem jak na pobřeží, tak pod mořskou hladinou. Díky své západní orientaci je nejlepší období pro její návštěvu odpoledne nebo časné večerní hodiny.

Kromě koupání a relaxace na zdejších plážích však není to jediné, co Budva svým návštěvníkům nabízí. V Budvě se v průběhu turistické sezóny konají také mnohé lidové slavnosti, zábavní akce, maškarní plesy, a nejrůznější slavnosti nejen na plážích, ale i na moři. Klasickou dovolenou u moře je tak možné obohatit o další rozměr. Večerní a noční život se pak soustředí na hlavní promenádu, kde Budva jak se říká žije a kde se nacházejí nejrůznější bary, kluby, diskotéky, herny, restaurace, obchůdky a butiky.