Letovisko Sozopol, Bulharsko

Historické městečko Sozopol

Malebné městečko Sozopol s bohatou historií se nachází jen asi 20 kilometrů vzdušnou čarou jihovýchodním směrem od Burgasu. Burgas je významným přístavem, ležícím na břehu stejnojmenného zálivu v jižní části bulharského pobřeží Černého moře. Během posledního desetiletí se stal Sozopol a jeho okolí jedním z nejnavštěvovanějších letovisek v celém Bulharsku. Na dovolenou k moři sem přilétají a jiným způsobem cestují tisíce turistů ze všech koutů Evropy.

Název letoviska

Název Sozopol by se dal přeložit jako Město spásy nebo také Město záchrany. V minulosti totiž poskytovaly klidné vody zdejšího, před povětrnostními vlivy dobře chráněného přístavu, útočiště před silnými bouřemi. Ty se nad Černým mořem vyskytují zejména v zimním období. V současné době pak Sozopol poskytuje útočiště návštěvníkům z celého světa, kteří sem přijíždějí strávit svou zaslouženou dovolenou.

Obliba Sozopolu stoupá

Vzhledem ke skutečnosti, že letovisko Sozopol zažilo svůj turistický boom teprve nedávno, je většina budov ve městě nová nebo alespoň nově zrekonstruovaná. Přímo u moderního centra města se nacházejí hned dvě široké písčité pláže. Ty dosahují délky téměř jednoho kilometru. I když letovisko patří k populárním prázdninovým střediskům, turisté na dovolené v Sozopolu si na nich mohou užívat dostatku prostoru a soukromí. Samozřejmostí je možnost zapůjčení lehátek a slunečníků. Akčnější jedinci mohou využít široké nabídky nejrůznějších vodních a plážových sportů.

Skvělá rodinná dovolená

Mořské dno se na písečných plážích v okolí Sozopolu v drtivé většině případů svažuje do vody jen velmi pozvolna. To na dovolené ocení hlavně mladé rodiny s malými dětmi. Rodiče se tady nemusejí bát nechat své ratolesti ve vodě bez nepřetržitého dozoru. Skoro u každé z místních pláži pak byly vybudovány atrakce v podobě tobogánů a skluzavek tak, aby se ani ti nejmenší rozhodně nenudili. Dále od města Sozopol se pláže pomalu zužují a začíná přibývat skal. Ty pak ještě dále na západ a podobně i na jih nad pláží zcela převládnou.

Historické centrum Sozopolu

Ve staré části Sozopolu se nachází spousta malebných křivolakých uliček plných původních domků. Za návštěvu v průběhu dovolené určitě stojí archeologické muzeum s unikátní expozicí kamenných váz. To bylo veřejnosti zpřístupněno právě v jednom z těchto domů. Ve městečku Sozopol pochopitelně nechybí celá řada nejrůznějších apartmánů a hotelových komplexů. V nich jsou návštěvníkům Sozopolu poskytovány turistické služby a ubytování na vysoké úrovni tak, aby si mohli dovolenou pořádně užít.

Další bulharksá letoviska na dosah

Velkou výhodou Sozopolu je velmi dobré autobusové spojení s dalšími turistickými letovisky, situovanými nedaleko. K nim patří kupříkladu Burgas, Djuni, Nesebr, Kiten a Primorsko. V případě delší dovolené se tudíž turistům naskýtá výborná možnost poznat a prozkoumat velkou část bulharského pobřeží Černého moře.