Ostrov Lefkada

V Jónském moři

Ostrov Lefkada je k nalezení ve vodách Jónského moře. Náleží k Jónskému souostroví a jeho rozloha jej řadí, co do velikosti, na 4. místo. Ve srovnání s dalšími Jónskými ostrovy, jako je třeba Korfu, Zakynthos nebo Kefalonia, není Lefkada zatím tak intenzivně turisticky využívána. Co je ale pro některé z turistů nevýhodou, mohou jiní cestovatelé vítat. U ostrova Lefkada se dá říci, že si až do dnešních dnů zachoval svou autentickou atmosféru. Turisté, kteří by chtěli na své dovolené poznat to pravé Řecko, by určitě měli zahrnout ostrov Lefkada do úvah, kde svůj volný čas v Řecku stráví.

Vnitrozemí

Zejména ve vnitrozemí se mohou turisté dostat do vesniček, ve kterých jakoby se zastavil čas. Zdejší obyvatelé se stále ještě věnují tradičnímu zemědělství. A není neobvyklé, že i v současnosti se oblékají do tradičních oděvů. Když už je řeč o vnitrozemí, ostrova Lefkada je poměrně hornatý. Několik vrcholů na ostrově, který má na délku jen asi 25 kilometrů a šířku jen lehce přes 10 kilometrů, se šplhají až do výšky kilometr nad okolní mořskou hladinu.

Východní pobřeží

Ostrov Lefkada patřil až do poloviny minulého století k vůbec nejchudším oblastem v celém Řecku. S turistickým boomem však začaly zahraniční turisté cestovat i na tento překrásný ostrov. A ten se konečně začal rozvíjet. V současnosti míří většina turistů na východní pobřeží Lefkady. Na východě je také soustředěno nejvíce prázdninových středisek. Turistická infrastruktura ve východní části ostrova dobře rozvinutá a návštěvníkům ostrova Lefkada tady určitě na dovolené nebude nic chybět.

Západ

Hornaté západní pobřeží zatím tak osídlené není. A pro ubytování turistů je využíváno jen zřídka. V západní části ostrova se však nacházejí ty nejkrásnější pláže na Lefkadě. A tak sem turisté často cestují, buď lodí nebo po souši, aby si užili alespoň den koupání na těch nejvyhlášenějších místech Lefkady. To však s sebou nese negativa v podobě značené turistické vytíženosti těchto pláží. A to zejména v průběhu hlavní turistické sezóny.

Původně poloostrov

Původně nebyla Lefkada ostrovem, nýbrž poloostrovem. Korintští vládci, kteří ostrov ovládali v 8. století před naším letopočtem, však vyhloubili kanál, jenž Lefkadu od zbytku řecké pevniny oddělil. Tento kanál se zachoval až dodnes. V nejužším místě je ovšem přemostěný. Ostrov je tak s řeckou pevninou trvale spojen. Lefkada je tak jedním z mála řeckých ostrovů, ne něž je možné se dostat nejen lodí, ale i autem či autobusem.

Bájná Ithaka

Není bez zajímavosti, že původní spojení s řeckou pevninou vedlo německého architekta a především archeologa Wilhelma Dörpfelda k teorii, že Lefkada je bájným ostrovem antického hrdiny Odyssea. Jméno tohoto ostrova byla ve slavném eposu Odysseia Ithaka. Na současnou Ithaku se však nikdy nebylo možné dostat suchou nohou, což odporuje starověké řecké epické básni. Proto se archeolog Dörpfeld domníval, že historickou Ithakou byla právě dnešní Lefkada. Na tomto ostrově měl dle starověké epopeje stát i Odysseův palác. A i toto údajné místo se podařilo archeologům určit. Leží na východním pobřeží Lefkady nedaleko letoviska Nidri.

Chybějící letiště

Když už je řeč o dopravě na Lefkadu, je nutné poznamenat, že ostrov nemá své vlastní mezinárodní letiště. Turisté, mířící na dovolenou do lefkadských letovisek letecky, přistávají v asi 15 kilometrů severně ležícím městečku Preveza. Následně jsou pak transfery přepravováni do letovisek na samotné Lefkadě. Po mořské hladině je možné se z Lefkady dostat na blízké ostrovy Ithaka a Kefalonia.

Hlavní město

Hlavní město ostrova nese jméno Lefkas. V některých mapách je však možné najít i v název Lefkada. Je situováno na nejsevernějším výběžku Lefkady a prochází skrze něj silnice, propojující Lefkadu s pevninou. Podobně jako další řecké ostrovy jak v Jónském, tak i Egejském moři, ani Lefkada během minulosti neunikla ničivému zemětřesení. To na Lefkadu udeřilo těsně po druhé světové válce, v roce 1948. Většina města Lefkas byla zničena. A tak je tu v současné době možné spatřit zejména moderní budovy. Těch starých historických se do dnešních dnů moc nedochovalo.

Hlavní třída

Centrem města Lefkas je bulvár, pojmenovaný po již zmíněném německém archeologovi Dörpfeldovi. Podél něj je otevřena řada restaurací, tradičních taveren i obchůdků s nejrůznějším zboží včetně suvenýrů. Za vidění ve městě Lefkas určitě stojí benátská pevnost s názvem Agia Maura. Ta byla postavena během 14. století, kdy ostrovu vládli Benátčané. Celý komplex byl během doby, kdy zde vládli osmanští Turci, přestavěn. Do současnosti se tak pevnost zachovala v pozměněné podobě.

Moni Faneromeni

Vysoko na kopci nad západní části města se tyčí klášter Moni Faneromeni. První klášter tu byl postaven už v první polovině 17. století. Ovšem i tuto stavbu postihlo neštěstí. Koncem 19. století kompletně vyhořel a byl přestavěn. Podoba z konce 19. století se zachovala až do dnešních dnů. Většina turistů míří ke klášteru kvůli jedinečné vyhlídce, kterou toto místo nabízí. Celé hlavní město ostrova Lefkas a přilehlou solnou lagunu odtud mají turisté jako na dlani.

Pláže

I když je hlavní město ostrova Lefkada bezpochyby atraktivní a stojí za návštěvu, většina turistů přijíždí na tento Jónské ostrov kvůli zdejším plážím a průzračně čistému moři. Ubytovat se turisté mohou během své dovolené na Lefkadě v několika desítkách nejrůznějších ubytovacích zařízení. Ta jsou roztroušena především podél východního pobřeží ostrova.

Agios Ioannis

Jedna z údajně nejhezčích pláži na Lefkadě, Agios Ioannis, leží západně od hlavního města Lefkas, přímo pod klášterem Moni Faneromeni. Pláž má na délku více než 2 kilometry a táhne se od západního okraje města Lefkas podél solné laguny až na samotný severní cíp Lefkady. Pláž je dobře turisticky vybavená. Vzhledem k blízkosti k městu Lefkas tady turistům obvykle nic nechybí. V nabídce pláže Agios Ioannis je jsou vodní i plážové sporty. Samozřejmě nechybí ani možnost rychlého občerstvení. Tato pláž je ideální pro všechny, kdo se chtějí bavit nejen přes den u vody, ale také po setmění. Do centra města Lefkas je to odsud jen asi 2 kilometry.

Ligia

Asi šest kilometrů jižně od centra hlavního města, na východním pobřeží Lefkady, se rozkládá příjemné letovisko Ligia. Původně jde o rybářskou vesničku, ve kterém bylo postaveno jen několik menších penzionů. Atmosféra Ligie tady jejím návštěvníkům připomíná typickou řeckou vesničku. A budeme se tady líbit všem turistům, kteří si chtějí na své dovolené v Řecku především odpočinout. Pláž v Ligii není nijak velká. Její povrch tvoří písek s jemnými oblázky. Nabídka restaurací je v obci poměrně omezená. Ovšem vzhledem ke skutečnosti, že tu ani uprostřed hlavní sezóny dovolených nebývá příliš turistů, je naprosto dostačující.

Nidri

Nejznámějším letoviskem na východním pobřeží ostrova Lefkada je bezpochyby vesnička Nidri. Ta patří k vůbec nejrušnějším prázdninovým střediskům na celé Lefkadě. Turisté si tady užijí zábavu nejen ve dne na zdejší pláži, ale i po setmění. Pláž v Nidri má písečný povrch a byla vytvořena uměle. Protože se do průzračně čistých vod Jónského moře svažuje jen pozvolna, je Nidri ideálním letoviskem pro příjemnou rodinnou dovolenou. prázdninové středisko Nidri si oblíbili i jachtaři. Ti tady totiž mají k dispozici velký jachetní přístav. V NIdri a blízkém okolí je vedle bohatých možností ubytování k dispozici i spousta tradičních taveren a restaurací, v nichž se dá dobře najíst. S přicházejícím večerem pak otevírají své brány diskotéky, zábavní kluby a bary. Ty zavírají až nad ránem následujícího dne.

Mikros Gialos

Ještě dále na jih, v asi půl kilometru širokém zálivu, je situováno prázdninové středisko Mikros Gialos. Hlavní pláž v Mikros Gialos má na šířku asi 4 kilometry. Její povrch je tvořen pískem s oblázky. Okolí pláže v Mikros Gialos tvoří zalesněné vrcholky, dodávající tomuto místu příjemnou a osvěžující atmosféru. Protože tu není k dispozici moc hotelových kapacit, nebývá tato pláž ani během prázdninových měsíců nijak přeplněná.

Vassiliki

V zátoce, na nejjižnějším výběžku ostrova, je situováno letovisko Vassiliki. Díky příhodným povětrnostním podmínkám si Vassiliki získalo vynikající pověst mezi příznivci windsurfingu a dalších plachtařských sportů. Pláž není příliš vhodná k typickému plážovému lenošení a je využívána spíše pro výuku windsurfingu. Vesnička Vassiliki je dobře turisticky vybavená. Surfaři tady mají k dispozici několik taveren, barů a nejrůznějších obchůdků.

Agios Nikitas

I když se na západním pobřeží ostrova Lefkada nenachází moc letovisek, jedním z těch známějších je Agios Nikitas. Pláž přímo v Agios Nikitas má na šířku jen asi 100 metrů. A tak bývá poměrně přeplněná. Naštěstí přes kopec leží dlouhá písečná pláž Milos, na které si budou moci zdejšího moře užívat spousty turistů, aniž by se se musely jakkoliv omezovat. Přímo v letovisku Agios Nikitas je několik možností ubytování. Samozřejmě nechybí ani nejrůznější taverny, restaurace a obchůdky.