Baleárský ostrov Menorca
Baleárské ostrovy
Při výběru letní dovolené narazí turisté v katalozích cestovních kanceláří dříve či později na nabídku zájezdů na Baleárské ostrovy. Nejznámějším ostrovem je bezpochyby Mallorca. Její popularita s sebou ovšem nese i určitá negativa v podobě množství turistů, kteří tráví v letoviscích u Středozemního moře na Mallorce letní dovolenou. Kdo z turistů hledá klid a pohodu, měl by svůj záměr směřovat k její menší sestře Menorce.
Klidná Menorca
A co že láká turisty na dovolenou na Menorku? Je to především klid, harmonie a starobylá atmosféra ostrova. Ta není nikterak narušena ani v průběhu turistické sezóny. Není bez zajímavosti, že na Menorce vychází slunce nejdříve v celém Španělsku. A turisté se tu mohou slunit od rána do večera. Menorca je sice nejdeštivějším ze všech Baleárských ostrovů a během podzimu a v zimě zde dost prší a fouká severní vítr. Zato v létě je Menorca plná slunce a její návštěvníci si tady na dovolené užijí tepla a sluníčka dosyta.
Poloha Menorky
Menorca se nachází necelých 40 kilometrů severovýchodním směrem od Mallorky. Jde o středně velký ostrov o délce asi 50 km. Její šířka je jen něco málo přes 15 km. Baleáry náleží od roku 1803 Španělsku, jsou součástí EU a českým turistům stačí ke vstupu do země pouze platný občanský průkaz. Menorca má kolem 82 tisíc obyvatel a hlavním městem je Mahon. V roce 1993 byla Menorca vyhlášena světovou organizací UNESCO za přírodní rezervaci. Od té doby je téměř polovina území chráněna zákonem.
Pobřeží ostrova a jeho pláže
Pobřeží ostrova Menorca měří o něco více než 200 kilometrů. Jih se pyšní vápencovými skalami s propastmi a roklemi. Povrch kilometry dlouhých pláží tu tvoří především jemný bílý písek. Moře v okolí Menorky je tu skoro na všech místech průzračně čisté a ve zdejších letoviscích si na své přijdou především potápěči a milovníci šnorchlování. Sever Menorky je spíše skalnatý a ve většině případů se dá na zdejší pláže dostat pouze lodí. Nachází se zde také několik nudistických pláží, zejména v okolí měst Ciutadella a Mahon. Nejdelší písečnou pláží je Son Bou, která se táhne v délce 2 kilometrů podél jižního pobřeží ostrova.
Historie ostrova
Na své si na Menorce přijdou také obdivovatelé historie a archeologie. Navštívit se tu v čase dovolené dají různé megalitické stavby, baziliky a další památky. Při procházkách po ostrově dýchne na jeho návštěvníky dávná historie. Vždyť po těch samých stezkách chodili před staletími Řekové, Římané, ale i Vandalové, Maurové, Francouzi a Španělé. Vliv těchto národů je na Menorce zjevně patrný i dnes. Na útesech stojí za pozorování původní postavené domy z pískovce, které zde přečkali až dodnes.
Život ostrovanů
Na jednu stranu poklidný ostrov se dokáže o svátcích změnit v úplně jiný svět. Místní rozhodně nezkazí žádnou zábavu, slaví uprostřed ulic a popíjejí místní gin s limonádou. Ostrované berou tradice velmi vážně a každý svátek si dosytosti užijí. A turisté se k nim během své dovolené na Menorce velmi často a rádi přidávají.