Sicílie

Zatím neznámá

I když Itálie tradičně patří k nejnavštěvovanějším evropským destinacím pro letní dovolenou, největší středomořský ostrov Sicílie, patřící právě k Itálii, je zatím pro většinu turistů, a to nejen z České republiky, velkou neznámou. Díky své jižní poloze je Sicílie, která leží na stejné zeměpisné šířce jako třeba populárním řecké ostrovy v Egejském moři, je možné ji navštívit v průběhu celého roku. K nejatraktivnějším destinacím na ostrově Sicílie bezesporu patří nejvyšší činná evropská sopka Etna. Turisté, kteří již tráví svou dovolenou na ostrově Sicílie, by ale určitě neměli vynechat i třeba výlet do některé ze zdejších horských vesnic. Sicílie samozřejmě též nabízí nespočet možností, kde se vykoupat a osvěžit v průzračně čistých vodách Středozemního moře. A vůbec nezáleží na tom, ve které části ostrova se ten který turista právě nachází. Každá sicilská oblast nabízí něco zajímavého a v každém z regionů na Sicílii je možné zblízka poznávat tento jedinečný ostrov.

Hlavní město

Největší město Sicílie, které ve střední Evropě proslavily zejména filmy o sicilské mafii, je známé Palermo. Co do velikosti patří Palermu 5. místo v rámci celé Itálie. Palermo leží na severním pobřeží ostrova a spolu s městem Catania, které je situováno na východním břehu, je jednou z hlavních námořních bran na Sicílii. Ze zdejšího přípravu vyplouvají lodě nejen do samotné Itálie, ale do nejrůznějších přístavů po celém Středomoří. Ačkoliv je Palermo označováno jako velkoměsto, do typického zápdadoevropského města má hodně daleko. Fasády zdejších domů a kostelů jsou jasným důkazem, že toto město už mám něco za sebou. Kdo zavítá na zdejší pouliční trh, může si občas připadat jako na severu nedaleké Afriky. Ovšem atmosféra Palerma je neopakovatelná. Hlavní dominantou města je katedrála z 12. století. V ní jsou k vidění hroby dřívějších králů a vládců Sicílie. V kapli s názvem Capella Palatina je možno obdivovat nádherné mozaiky. Na náměstí v Palermu pak turisté často míří ke známé kašně Fontana Pretoria.

Cefalú

Asi 50 kilometrů východně od Palerma, na pobřeží Tyrhénského moře, se nalézá městečko Cefalú. Cesta z Palerma sem trvá jen asi hodinu. Samo Cefalú je situováno mezi písečnou pláží na severu a skalním masivem s názvem La Roca na jihu. Turisté, kteří vystoupají až na jeho vrchol, odtud budou mít nádherný výhled nejen na samotné Cefalú, ale i přilehlé moře. Hlavní architektonickou památkou městečka Cefalú je dóm s názvem Duomo di Cefalú. I v něm je možno obdivovat nádherné mozaiky. Unikátní je i zdejší dřevěný strop. Cefalú si až do současnosti zachovalo typickou atmosféru středomořského přímořského městečka. Řada obchůdků a kaváren se krčí v křivolakých uličkách a procházka skrze historické jádro Cefalú při západu slunce patří k nezapomenutelným zážitkům. Zdejší pláže zvou ke koupání nejen dospělé, ale i děti. A po příjemném osvěžení v moři je doporučováno ochutnat vynikající italskou zmrzlinu v některé zdejších cukráren.

Park Madonie

Prakticky ihned u jižního okraje městečka Cefalú leží severní hranice přírodního parku Parco delle Madonie. Tento park se táhne v délce asi 20 kilometrů jižním směrem od města a jeho součástí několik horských vrcholů. Nejvyšší zdejší hora s názvem Pizzo Carbonara má na výšku 1.979 metrů. Po Etně jde o druhou nejvyšší horu Sicílie. Park Madonie je ideálním místem pro všechny milovníky pěší turistiky a přírody, kteří si ke své dovolené zvolili právě Sicílii. Není bez zajímavosti, že právě v parku Madonie jsou na jednom místě k vidění hned tři čtvrtiny z téměř dvou stovek sicilských endemitů.

Taormina

Na západním pobřeží Sicílie, na půli cesty mezi městem Catania a přístavem Messina, je k nalezení městečko Taormina. To je situováno na skalnatém útesu vysoko nad mořskou hladinou. V rámci Sicílie jej provází pověst luxusního letoviska. Bohužel ceny za ubytování v městečku Taormina patří k nejvyšším nejen na Sicílii, ale dokonce v celé Itálii. Svou dovolenou tu tráví movití turisté podobně jako třeba na řeckém ostrově Santorini v Egejském moři. Z Taorminy je nádherný výhled na Etnu, jež leží jen asi 25 kilometrů odtud. I Taormina má za sebou bohatou minulost. Asi nejznámějším odkazem na doby dávno minulé je zdejší římské divadlo. Podél pobřeží se turisté mohou koupat na několika krásných písečných plážích. Daní za popularitu Termíny jsou také spousty turistů, které s přicházejícím večerem korzují po zdejších křivolakých uličkách.

Etna

Již zmíněná nejvyšší evropská aktivní sopka Etna, ležící v blízkosti Taorminy a Catanie, se stala jakýmsi symbolem Sicílie. Leží asi 20 kilometrů od východního pobřeží ostrova a její aktuální výška činí 3.330 metrů. Etna patří k vůbec nejvyhledávanějším místům na Sicílii. Na její vrchol se dá dostat několika způsoby. Stále populárnější je mezi turisty výlet ve speciálním automobilu s kvalifikovaným průvodcem. Zájemci o tuto cestu následně procházejí skrze měsíční krajinu a lávová pole. Další možností je potom výlet klasickými terénními automobily nebo jízda na čtyřkolkách.

Syrakusy

Necelých 40 kilometrů jižním směrem od Catanie leží na východním pobřeží Sicílie město Syrakusy. Syrakusy dodnes žijí odkazem jednoho z největších géniů starověkého Řecka, učence Archimeda. Archimedes, tento brilantní matematik, vynálezce, filosof a fyzik, se narodil právě v Syrakusách. Z historických staveb se zde zachovalo kupříkladu řecké divadlo, které dodnes ohromuje svou úctyhodnou kapacitou 15.000 diváků. Centrum starověkých Syrakus se nacházelo na ostrově Ortigia, kde se zachovala řada historických staveb. V současnosti je tento ostrov propojen s pevninou dvěma mosty a určitě stojí alespoň za krátkou návštěvu.

Údolí chrámů

Jih Sicílie je místem, kde je možné navštívit známé Údolí chrámů. To se nachází nedaleko městečka Agrigento a patří k nejznámějším památkám na ostrově. Na horském hřebeni tady starověcí Řekové vystavěli chrámový komplex, jenž se v zachoval až do současnosti. K nejznámějším patří Tempio della Concordia, což lze do češtiny přeložit jako Chrám Svornosti. Ten je dokonce mnohými historiky považován za jeden z nejzachovalejších chrámů na světě. Už jen pohled z horského hřebene na samotné Agrigento je nezapomenutelným zážitkem. Turisté, kteří by chtěli chrámový komplex pečlivě projít, si na tuto exkurzi budou muset vyhradit dvě až tři hodiny času.

Liparské ostrovy

I když má samotná Sicílie svým návštěvníkům bezpochyby co nabídnout, atraktivní turistické cíle se nacházejí v blízkosti samotného ostrova. Asi 30 kilometrů západním směrem od přístavu Messina se nachází malé městečko Milazzo. To je situováno na úzkém poloostrově, vybíhajícím severně do vod Tyrhénského moře. Odtud vyplouvají trajekty na asi 30 kilometrů vzdálené vulkanické Liparské ostrovy. To, že Liparské ostrovy vděčí za svůj vznik vulkanické činnosti, je tu vidět na každém kroku. Stopy po sopečných erupcích jsou zde markantní ve všech koutech ostrova. Zdejší pláže sice nejsou úplně ideální ke koupání, ovšem atraktivní je bezesporu temně černý písek, který tvoří jejich povrch. Za zmínku určitě stojí, že právě na Liparských ostrovech se nachází i sopka Stromboli. Jedinci, vyhledávající adrenalin, se mohou upravit na výlet k tomu to stále ještě činnému vulkánu s místním průvodcem.

Koupání

Většina turistů však míří na ostrov Sicílie proto, aby si tady užili průzračně čistého Středozemního moře. Ta nejznámější prázdninová letoviska na Sicílií jsou situována na jejím východním pobřeží. Na západě je pláží, vhodných ke koupání a typické letní dovolené, daleko méně. Zato jsou ovšem mezi turisty poměrně známé. Ta údajně nejznámější a nejnavštěvovanější pláž na západě Sicílie se nachází v městečku San Vito lo Capo.