Ostrov Karpathos

Mezi Krétou a Rhodem

Řecký ostrov Karpathos leží v jižní části Egejského moře, asi na půli cesty mezi Krétou a Rhodem. Z nejsevernějšího výběžku ostrova Karpathos je to na Rhodos asi 50 kilometrů. Naopak z jižní části Karpathu je to na východní pobřeží Kréty necelých 100 kilometrů. Kasoský průliv odděluje jižní pobřeží ostrova Karpathos od stejnojmenného ostrova Kasos.

Neprávem opomíjený

Ve srovnání s Krétou, která je největším (a také nejnavštěvovanějším) z řeckých ostrovů, a též s blízkým ostrovem Rhodos, není Karpathos turisticky zatím tolik využíván. Dokonce některé propagační materiály o jižní části Egejského moře na Karpathos zapomínají. To se ale určitě nestane žádnému z turistů, kteří se rozhodli prožít svou letní dovolenou u moře v Řecku právě na ostrově Karpathos.

Hory tvoří předěl

Stejně jako většina řeckých ostrovů v Egejském moři, i Karpathos je poměrně hornatý. Hory tady zabírají téměř osmdesát procent jeho povrchu a také tvoří jakýsi předěl mezi jižní a severní částí ostrova. Oba regiony se od sebe značně liší. Záleží pouze na požadavcích konkrétního jedince, kde chce svou dovolenou na Karpathu strávit. Zda v jižní části, kde se dá ubytovat v moderních hotelích a turistický ruch se tady rozvíjí poměrně rychle, nebo naopak části severní, která je víceméně tradiční a turistickým ruchem zatím nepříliš dotčená.

Dvanáctiostroví

Karpathos patří geograficky k souostroví Dodekanesos. Název je do českého jazyka předkládán jako Dvanáctiostroví. Co do velikosti je Karptahos jeho druhým největším ostrovem. Zejména v severní části Karpathu je dodnes možno obdivovat panenskou přírodu, starobylé vesničky a tradice, které už v ostatních částech Egejského moře takřka vymizely. Karpathos byl významnou částí Řecka již ve starověku a objevil se také ve starořeckých bájích. Jedna z nich říká, že na Karpathu žil jeden z Titánů před tím, než byl za trest vržen do propasti. Ostrované, žijící na Karpathu, vám určitě řeknou, že právě jejich ostrově je tím nejhezčím v Egejském moři. Je pravdou, že toto konstatování turisté obvykle slýchávají na každém z ostrovů. Karpathos ale bezpochyby patří k tomu nejlepšímu, kde se dá v Řecku na některém z jeho ostrovů stávit skvělá dovolená.

Kali Limni

Již zmíněný hlavní horský hřeben, jenž se šplhá do nadmořské výšky více přes 1.200 metrů, od sebe odděluje severní a jižní část ostrova. Nejvyšší zdejší vrchol nese název Kali Limni. Turisté, kteří se nechtějí během své dovolené jen koupat v průzračně čistém moři, ale rádi podnikají i nejrůznější výlety či turistické výšlapy ve vnitrozemí, by určitě neměli výšlap na tuto horu vynechat. Je z ní totiž nádherný výhled na celý Karpathos. Z vrcholu Kali Limni budou mít turisté tento asi 50 kilometrů dlouhý ostrov jako na dlani. Výstup na Kali Limni z jejího úpatí trvá obvykle 4 až 5 hodin. Na vrchol v nadmořské výšce 1.215 m je však možné se dostat i z náhorní plošiny Lakatos. Na ni se dá dopravit autobusem nebo zapůjčeným autem či na skútru.

Americký jih

O Karpathu se někdy říká, že je americkým územím ve vodách Egejského moře. Důvodem tohoto tvrzení je skutečnost, že současnou podobu ostrova zásadně ovlivnila 2. světová válka. Po jejím skončení připadl Karpathos Řecku. Zdejší ekonomice se ovšem nedařilo a obyvatelstvo postupně chudlo. Jedním z řešení této nepříznivé situace bylo vycestování do zahraničí. Většina původních obyvatel Karpathu, která zvolila tuto cestu, se vydala za oceán do Spojených států. Ti úspěšní, kterým se podařilo se v Americe uchytit a byli schopni vydělali nějaké peníze, se po čase vrátili zpět domů. Na Karpathu se následně většinou usídlovali jeho jižní části. Tito movití Řekové, kteří měli za sebou delší pobyt ve Spojených státech, začali na jihu ostrova Karpathos budovat moderní turistickou destinaci.

Tradiční sever

Chudší sever si naopak až do současnosti zachoval tradice a původní atmosféru. Turisté, kteří by chtěli poznat, jak vypadal Karpathos před více než 100 lety, se mohou vydat do jeho severní části. Ostrovanky zde třeba dodnes nosí tradiční pestrobarevné kroje a domácí chléb se tu peče v původní bílých pecích. Venkovský charakter pak ostře kontrastuje s jihem Karpathu. Zdejší zástavba, ve níž je jasně rozeznatelná inspirace zpoza Atlantského oceánu, působí v oblasti Středozemního moře až tak nějak nepatřičně. Nechybí tu však luxus, jenž na dovolené vyžaduje stále více a více turistů. Ubytovat se tu dá v desítkách a desítkách nejrůznějších hotelů a penzionů. K dispozici jsou samozřejmě taverny a tradiční restaurace a o večerní zábavu se starají bary a noční kluby.

Titán Iapetos

Staré řecké báje říkají, že je na ostrově Karpathos žil Titán Iapetos. Ten byl mladším bratrem samotného Krona. A spolu s ním byl také Diem svržen za trest do propasti Tartaru. Za doby římské říše byl však Kronos svým způsobem rehabilitován a přejmenován na Saturn. Není bez zajímavosti, že Iapetos doprovází svého staršího bratra dodnes. Je totiž jedním z měsíců planety Saturn.

Pigadia

Hlavním městem ostrova Karpathos je Pigadia. Ta leží na jihovýchodním pobřeží, v asi 3 kilometry širokém zálivu. Pigadia je také největším přístavem na ostrově. Lodě a trajekty odtud vyplouvají jak na již zmiňovanou Krétu či Rhodos, tak i do přístavů v pevninském Řecku. Město Pigadia působí příjemným dojmem a pro mnoho turistů je synonymem typického středomořského letoviska. Podél pobřežní promenády je k dispozici řada tradičních taveren a samozřejmě i obchůdků s nejrůznějším zbožím. Zájemci o poznání historie Karpathu mohou v Pigadii navštívit kupříkladu baziliku s názvem Agia Fotini. K oblíbeným turistickým cílům patří i Poseidonova jeskyně.

Menetes

I když je Pigadia nejdůležitějším městem na Karpathu, za vidění stojí i řada vesniček, roztroušených různě po ostrově. A vůbec nezáleží na tom, zda podél jeho pobřeží, nebo ve vnitrozemí. Například vesnička Menetes, ležící ve vnitrozemí asi 5 kilometrů západně od hlavního města, je situována na vrcholu kopce. Proto je odtud překrásný výhled nejen na Pigadii, ale i opačnou stranu ostrova. K vidění je tu i netradiční kostel, zasvěcený Panně Marii. Většinu budov ve vesničce jsou typické bílé domky.

Olympos

V severní části ostrova Karpathos, při jeho západním pobřeží, je možno navštívit vesničku Olympos. Ta leží v horách jen asi půl kilometru od moře. O Olympu se dá říci, že je jakýmsi živým skanzenem. Vyhlášená restaurace ve zdejším mlýně zve k ochutnání tradičních specialit. A díky poloze vesničky Olympos na vrcholu kopce je odtud nádherný výhled podél západního pobřeží ostrova.

Zelený ostrov

Protože Karpathos netrpí nedostatkem vláhy, příroda je tady i uprostřed horkého léta poměrně zelená. Borovicové lesy a cypřišové háje zvou uprostřed horkého léta turisty do chladivého stínu svých stromů. Na ostrově se dobře daří třeba vínu a k vidění jsou zde i nejrůznější ovocné sady. Procházky však není nutné absolvovat pouze ve vnitrozemí. Výlet podél členitého pobřeží Karpathu také určitě stojí za vyzkoušení.

Sokastro

Turisté, kteří by chtěli poznat i něco z minulosti ostrova Karpathos, by se určitě měli vydat na jeho nejzápadnější výběžek. Nedaleko od něj se totiž nachází ostrůvek Sokastro. Ostrůvek dostal název podle pevnosti, která zde byla postavena v době byzantské říše. Obdivovat je možno i základy starověkých budov. Kdysi zde byla skladiště a zásobníky vody. Tyto budovy však byly již dávno opuštěny. Turisté se mohou po prohlídce vykoupat a osvěžit na nedaleké pláži.